To już cztery lata – podsumowanie

Lasek na Porębie

W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Rad Dzielnic Lublina. To oznacza koniec mojej czteroletniej kadencji. Poniżej przedstawiam najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić przez ten czas.

Gospodarowanie rezerwą celową

Rezerwa celowa to środki, które Rada Dzielnicy co roku dostaje do swojej dyspozycji. Są to niewysokie kwoty: w roku 2015 otrzymaliśmy po poprzedniej Radzie ok. 10 tys zł, w latach 2016, 2017 i 2018 było to 129 tys. zł a w bieżącym roku 225 tys. zł.

Tak niewielkie w skali dzielnicy środki staraliśmy się rozdysponować w taki sposób, aby jak najskuteczniej poprawić jakość życia mieszkańców dzielnicy. Najważniejsze inwestycje, których byłem pomysłodawcą lub też koordynatorem to:

  • stworzenie skweru przy ul. Szmaragdowej (obok przedszkola nr. 63)
  • naprawa chodników przy ul. Filaretów, Agatowej, Szmaragdowej oraz w parku Jana Pawła II
  • otwarcie wypożyczalni roweru towarowego w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Bursztynowej 20
  • wykonanie projektu skweru z siłownią i górką saneczkową przy ul. Bursztynowej 14
  • nasadzenia zieleni przy ul. Szmaragdowej
  • postawienie kilkunastu ławek w różnych miejscach dzielnicy
  • postawienie słupów oraz tablic ogłoszeniowych
  • postawienie stojaków rowerowych przy SP51, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w parku Jana Pawła II

Projekty do budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski oraz Zielony Budżet to nasza wielka szansa na dodatkowe inwestycje na dzielnicy. Dzięki naszej wspólnej aktywności cztery moje projekty zwyciężyły, w głosowaniu, co przełożyło się na prawie 2 mln zł inwestycji na Czubach. Było to m.in. dokończenie parku Jana Pawła II, utworzenia skweru w tzw. Lasku na Porębie, rewitalizacja skweru przy pętli autobusowej na Filaretów, łąki kwietne oraz nasadzenia drzew przy ul. Jana Pawła II. Wszystkie te działania są w trakcie realizacji.

Rozwój terenów zielonych

Zieleń jest jednym z najważniejszych i niestety najbardziej zaniedbanych aspektów funkcjonowania miasta. Zieleń oczyszcza powietrze, poprawia nasze zdrowie i samopoczucie, zwiększa wartość okolicznych nieruchomości i łagodzi skutki zmian klimatu i nagłych zdarzeń meteorologicznych. Dlatego konsekwentnie dbam o rozwój zieleni na dzielnicy. Ma to odzwierciedlenie m.in. we wspomnianych powyżej inwestycjach z rezerwy celowej oraz budżetu obywatelskiego, ale także w innych moich działaniach. Po moich staraniach na Czubach pojawiło się ponad 200 drzew z tzw. nasadzeń kompensacyjnych. Dbam też o bieżącą pielęgnację roślinności, np wymianę drzew uszkodzonych przez wichury lub uschniętych.

Rozwój komunikacji

Transport jest jednym z największych wyzwań dużych miast. jak uniknąć korków i innych problemów związanych z codziennym przemieszczaniem się? W tym obszarze potrzebne są bardzo kompleksowe działania. Dlatego wspierałem wiele działań związanych z transportem. Z Prezydentem Arturem Szymczykiem konsultowałem rozwój sieci drogowej Lublina. Składałem propozycje i uwagi do zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wspierałem projekt budowy parkingów z budżetu obywatelskiego. Ze względu na skalę i efektywność działań na dzielnicy szczególnie aktywnie wspierałem ułatwienia dla ruchu rowerowego i pieszego.

Interweniowałem także w sprawie przystanku PKP Lublin – Zachód, który powstaje w rejonie ul. Szafirowej. Ta stacja kolejowa może być wielkim ułatwieniem dla nas wszystkich, lecz niestety powstaje w bardzo niefortunnym miejscu, bez dojścia i dojazdu. Od czterech lat próbuję doprowadzić do powstania koncepcji połączenia tego przystanku z istniejącym układem komunikacyjnym dzielnicy.

Planowanie przestrzenne

Dokumenty planistyczne w bardzo istotny sposób wpływają na nasze życie. To od nich zależy, czy np. w naszej okolicy pojawi się zieleń czy też kolejne bloki lub ruchliwa arteria. Dlatego szczególnie aktywnie uczestniczyłem w  konsultacjach zmian Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego oraz Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Lublina. Te działania przyniosły kompromisowy plan zagospodarowania przy ul. Bursztynowej i Szafirowej, gdzie mimo budowy bloków ochroniliśmy teren zielony (tzw. Lasek na Porębie).

Konsultacje i współpraca z instytucjami

Działania na rzecz naszego otoczenia są najskuteczniejsze, gdy prowadzimy je wspólnie. Dlatego podejmowałem współpracę z wieloma instytucjami, takimi jak Miejska Biblioteka Publiczna, Dom Kultury Węglin, Dom Kultury Czuby Południowe, Dom Pomocy Społecznej, Policja, Straż Miejska, lokalne spółdzielnie mieszkaniowe, Instytut Architektury Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Porozumienie Rowerowe, Rada i Forum Kultury Przestrzeni oraz Forum Rozwoju Lublina. Efektem było wiele ciekawych projektów oraz wymiana wiedzy i doświadczeń. Szczególnie owocna okazała się współpraca z KUL – studenci architektury krajobrazu pod kierunkiem mgr Pawła Adamca przygotowali kilkadziesiąt koncepcji zagospodarowania różnych części naszej dzielnicy. Była to świetna baza do konsultacji społecznych oraz składania projektów do budżetu obywatelskiego.

W Lublinie na co dzień toczy się wiele procesów, które wpływają na funkcjonowanie miasta i nasze życie, dlatego angażowałem się w konsultacje Studium Uwarunkowań, lubelskiej uchwały krajobrazowej, rewitalizacji doliny Bystrzycy, komunikacji pieszej, Planu Zrównoważonej Mobilności, rozwoju układu drogowego Lublina, koncepcji dworca metropolitalnego i wielu innych.

Kultura

Chciałbym, żeby życie na naszej dzielnicy było miłe i ciekawe oraz żebyśmy mieli jak najwięcej okazji do integracji. Dlatego przez całą kadencję aktywnie współtworzyliśmy kulturę na dzielnicy. Dwukrotnie zorganizowaliśmy Święto Dzielnicy Czuby Południowe. Przeprowadziliśmy cykl warsztatów dla dzieci „Przestrzeń myśli”. W Domu Kultury Czuby Południowe przeprowadziłem także warsztaty o tanim podróżowaniu.

Zgłoszenia i interwencje

Na nasze codzienne funkcjonowanie duży wpływ ma stan otaczającej nas infrastruktury. Dlatego konsekwentnie zgłaszałem wszystkie zauważone usterki. Po moich interwencjach naprawionych zostało prawie 100 latarni, kilka chodników, fragmenty jezdni i dróg rowerowych. Doprowadziłem do uzupełnienia ok. 20 brakujących tablic z nazwami ulic. Po mojej interwencji naprawiona została drewniana kładka w parku Jana Pawła II. Konsekwentnie zgłaszałem także konieczność sprzątania, odśnieżania, podcinania drzew i krzewów w miejscach, w których przeszkadzały w komunikacji. Zabiegałem o poprawę bezpieczeństwa na ul. Jana Pawła II. Monitorowałem stan funkcjonowania Lubelskiego Roweru Miejskiego i zgłaszałem zauważone usterki. Walczyłem także z procederem picia alkoholu i wybryków w rejonie ul. Agatowej i Bursztynowej. Zgłosiłem potrzebę zamontowania wyświetlaczy informacji pasażerskiej na przystankach MPK na naszej dzielnicy. Wyświetlacz taki pojawił się na przystanku „Perłowa 02”. Protestowałem także przeciwko podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej.

Informacja dla mieszkańców

Zależy mi, żeby mieszkańcy wiedzieli co dzieje się na dzielnicy. Dlatego jako Rada finansowaliśmy wydawanie kwartalnika GO!, który był bezpłatnie dostarczany do wszystkich mieszkań na Czubach Południowych. W czasopiśmie tym byłem członkiem zespołu redakcyjnego oraz autorem wielu artykułów.

Pomoc w innych częściach Lublina

Chętnie angażowałem się także w pomoc w innych częściach Lublina. Doradzałem mieszkańcom ulic Żmigród oraz Niecałej w sprawie możliwych zmian zagospodarowania, pomogłem także stworzyć pierwszy w Lublinie ogród deszczowy przy ul. Leszczyńskiego

Wiedza i kontakty

W każdej działalności jest niezwykle ważne, żeby cały czas się rozwijać, zdobywać nową wiedzę i wymieniać doświadczeniami. Dlatego uczestniczyłem w wielu konferencjach i szkoleniach, m.in. Kongresie Transportu Publicznego, Forum Praktyków Rewitalizacji czy konferencji Lubelski Wzór.

Dziękuję wszystkim Państwu za te cztery lata współpracy. Jeżeli są Państwo zadowoleni z mojej działalności, to już w najbliższą niedzielę, 10. marca odbywają się kolejne wybory do Rad Dzielnic. Zachęcam do oddania na mnie głosu.
Wszyscy mieszkańcy os. Widok mogą głosować w przedszkolu nr 63 przy ul. Szmaragdowej 22 od godz. 8:00 do 20:00.

Będę również wdzięczny za podzielenie się w komentarzu opinią na temat tego, co robię. Działam dla Państwa i chcę robić to jak najlepiej. Do zobaczenia na Czubach!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s