Kilka dni temu minął drugi rok odkąd odebrałem w ratuszu potwierdzenie wyboru na radnego Rady Dzielnicy Czuby Południowe. Co przez ten czas dla Państwa zrobiłem?
Pierwszy rok swojej kadencji podsumowałem już kiedyś w tym wpisie. Co natomiast wydarzyło się od początku 2016 roku?
- Doprowadziłem do końca (wspólnie z grupą radnych) społeczne konsultacje zmiany miejscowego planu zagospodarowanie przestrzennego przy ul. Bursztynowej i Szafirowej. W efekcie konsultacji udało się osiągnąć wiele rozwiązań korzystnych dla mieszkańców. Nasze działania zostały docenione przez lubelskie środowisko związane z przestrzenią i partycypacją społeczną. Więcej o tym procesie w tekście: Zmiana MPZP przy Bursztynowej przyjęta
- Utworzyliśmy skwer przy ul. Szmaragdowej. Dzięki mojemu zaangażowaniu udało się doprowadzić do stworzenia i realizacji bardzo atrakcyjnego projektu. Mieszkańcy os. Widok otrzymali pierwszą przestrzeń publiczną dostępną na tym osiedlu.
- Konsekwentnie zabiegam o rozwój zieleni na naszej dzielnicy. Złożony przeze mnie projekt do tzw. zielonego budżetu obywatelskiego został wybrany do częściowej realizacji.
- Sfinansowaliśmy powstanie kilkudziesięciu nowych stojaków rowerowych na Czubach Południowych. Stojaki stanęły m.in. przy Szkole Podstawowej nr 51, Przedszkolu nr 63, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej a także w parku Jana Pawła II. Byłem osobą odpowiedzialną za prowadzenie tego procesu.
- Postawiliśmy 3 tablice oraz 2 słupy ogłoszeniowe na terenie dzielnicy. Aktywnie pracowałem w sprawie doboru ich lokalizacji.
- Kolejne ławki i kosze na śmieci stanęły na terenie Czubów Południowych. Także w tym przypadku byłem osobą współodpowiedzialną za dobór ich lokalizacji.
- Doprowadziłem do uprzątnięcia oraz dokończenia chodnika w parku Jana Pawła II.
- Po mojej interwencji poprawiona została estetyka otoczenia kiosku warzywnego przy supermarkecie Stokrotka na ul. Ametystowej.
- Jako członek Rady Sąsiedzkiej IKEA doradzałem tej firmie w sprawie projektów, które mogą zostać sfinansowane w Lublinie.
- Złożyłem uwagi do powstającego nowego studium uwarunkowań Lublina oraz wnioski do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla nasze dzielnicy.
- Doprowadziłem, we współpracy z Forum Rozwoju Lublina, do uzupełnienia tabliczek z nazwami ulic na całych Czubach Południowych.
- Na osiedlu Poręba powstał nowy chodnik przy ul. Agatowej zaś ciągi piesze przy ul. Bursztynowej, Szafirowej i Perłowej zostały wyremontowane. Do tego pomysłu przekonałem jedną ze spółdzielni mieszkaniowych.
- Kilkadziesiąt latarni zostało naprawionych po moich zgłoszeniach.
- Po mojej interwencji jedna z lubelskich myjni przestała zastawiać samochodami chodnik i drogę rowerową na jednej z lubelskich ulic.
- Konsekwentnie zgłaszałem miejsca wymagające sprzątnięcia lub odśnieżenia.
- Brałem udział w konsultacjach nowego regulaminu budżetu obywatelskiego zabiegając, aby wprowadzone zostały bardziej sprawiedliwe zasady.
Uczestniczyłem też w niezliczonych spotkaniach aby być na bieżąco ze sprawami Lublina i naszej dzielnicy oraz zabiegać o pozytywne zmiany. Między innymi:
- z komendantem policji dyskutowaliśmy o bezpieczeństwie na Czubach,
- z biurem projektowym ABA Architekci rozmawialiśmy o rewitalizacji Bystrzycy,
- z pracownikami naukowymi KUL dyskutowałem o kierunkach rozwoju zieleni w naszej okolicy,
- Podczas spotkania „Czuby rowerem” wsłuchiwałem się w Państwa potrzeby w zakresie komunikacji tym środkiem transportu,
- Z przedstawicielami ministerstwa infrastruktury i budownictwa dyskutowaliśmy o kształcie nowego Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego.
- Z prezesami okolicznych spółdzielni mieszkaniowych rozmawiałem o kooperacji i wspólnych możliwościach inwestycyjnych.
Jakie sprawy są jeszcze w toku?
- Zleciliśmy zaprojektowanie nowego skweru przy ul. Bursztynowej 14. Jego realizacja nastąpi najprawdopodobniej w drugiej połowie bieżącego roku.
- Zabiegam o spotkanie z przedstawicielami PKP PLK w sprawie odcięcia Starego Lasu od naszej dzielnicy. Wszelkie nowe informacje na ten temat będę Państwu przekazywał.
- Rozmawiamy z jedną ze spółdzielni mieszkaniowych na temat możliwości przywrócenia przejścia pomiędzy parkiem Jana Pawła II a ul. Szmaragdową.
- Kwestia wody opadowej stojącej w parku Jana Pawła II jest skomplikowana. Dążę do wypracowania rozwiązania tej kwestii z pomocą specjalistów różnych branż.
Co się nie udało?
- Drugi rok z rzędu nie zdobyliśmy wystarczającej ilości głosów w budżecie obywatelskim, toteż park Jana Pawła II nie zostanie na razie dokończony,
- Wciąż nie udało się opublikować oficjalnej strony internetowej Rady Dzielnicy.
Krzysztof Wiśniewski