Zmiana MPZP przy Bursztynowej i Szafirowej przyjęta

Dziś Rada Miasta Lublin przyjęła nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na osiedlu Poręba. Zmiana zakłada przeznaczenie zielonego do tej pory terenu w połowie na zabudowę wielorodzinną a w połowie na zieleń urządzoną.

Końcowe rozwiązanie jest efektem kompromisu i mimo, że nieidealne zawiera wiele elementów korzystnych dla obecnych i przyszłych mieszkańców tej okolicy, o które zabiegaliśmy jako Rada Dzielnicy. Wśród nich wymienić należy:

 • Zarezerwowany teren na dom kultury. Wiele osób zgłaszało nam potrzebę powstania takiego obiektu w okolicy. Teraz pojawia się szansa, że taki obiekt faktycznie powstanie.
 • Zarezerwowany teren na dwa boiska. Brak terenów sportowych jest istotnym problemem tej okolicy – zmiana planu ma szansę na stałe rozwiązać ten kłopot.
 • Przejście po przekątnej terenu od strony skrzyżowania ulic Bursztynowej i Szafirowej w kierunku Agatowej 18. Będzie to nowe połączenie piesze, które ułatwi poruszanie się po osiedlu.
 • Zakaz grodzenia terenu i umieszczania na nim nośników reklamowych. Nowe zapisy planu zapewniają estetykę i łatwość poruszania się po okolicy.
 • Parkingi samochodowe i rowerowe. Nowy plan przewiduje dość wysoki w stosunku do innych MPZP wskaźnik miejsc parkingowych dla samochodów a także dużą ilość miejsc postojowych dla rowerów.
 • Ochrona i rozwój zieleni. Plan obejmuje ochroną istniejącą zieleń i rzeźbę terenu dając szansę na wykreowanie wartościowej przestrzeni dla mieszkańców. Jednocześnie zapisy planu obligują do rozwoju zadrzewienia na tym terenie.
 • Ochrona deptaka na Bursztynowej i wzmocnienie jego roli. W toku prac nad planem udało się zachować pieszo-rowerowy charakter tego fragmentu ulicy Bursztynowej. Wzdłuż ulicy powstaną także szpalery drzew oraz lokale usługowe.

Prace nad planem trwały od 2014 roku. Przez ten czas zebraliśmy ponad 1000 ankiet na temat potrzeb mieszkańców, zorganizowaliśmy kilka spotkań informacyjnych, składaliśmy wnioski i uwagi do trzech kolejnych wersji planu, stale kontaktowaliśmy się z urzędnikami w sprawie postępów prac. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w ten proces. Nasza aktywność miała bardzo istotne znaczenie – bez niej plan byłby znacznie mniej korzystny dla mieszkańców dzielnicy Czuby Południowe. Jednocześnie jako radni Rady Dzielnicy bardzo dużo dowiedzieliśmy się o Państwa potrzebach i oczekiwaniach. Ze swojej strony chciałbym zapewnić, że dołożę wszelkich starań, żeby korzystne ustalenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego jak najszybciej doczekały się realizacji.

Krzysztof Wiśniewski

2 uwagi do wpisu “Zmiana MPZP przy Bursztynowej i Szafirowej przyjęta

 1. […] Doprowadziłem  do końca (wspólnie z grupą radnych) społeczne konsultacje zmiany miejscowego planu zagospodarowanie przestrzennego przy ul. Bursztynowej i Szafirowej. W efekcie konsultacji udało się osiągnąć wiele rozwiązań korzystnych dla mieszkańców. Nasze działania zostały docenione przez lubelskie środowisko związane z przestrzenią i partycypacją społeczną. Więcej o tym procesie w tekście: Zmiana MPZP przy Bursztynowej przyjęta […]

  Polubienie

 2. […] Kilka tygodni temu uchwalony został nowy MPZP w rejonie ulic Bursztynowa i Szafirowa. Przez ponad dwa lata niestrudzenie pełniliśmy rolę pośrednika pomiędzy mieszkańcami i urzędem miasta w tej sprawie. Ostateczny kształt Planu jest efektem naszych wspólnych starań i wiary w to, że możemy mieć wpływ na kierunki rozwoju naszej okolicy. Co udało się osiągnąć opisałem już w artykule: „Zmiana MPZP przy Bursztynowej i Szafirowej przyjęta”. […]

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s