Jak to robią w Hiszpanii?

Hiszpańskie miasta słyną z atrakcyjnych przestrzeni publicznych. Barcelona, Madryt – tych miast nie trzeba rekomendować do spędzenia w nich czasu. Jak jednak urządzane są przestrzenie w mniejszych miastach na hiszpańskiej prowincji? Sprawdzałem to podczas tegorocznego urlopu w Katalonii.

Dla mnie jako dla Polaka standardem jest, że im mniejsze miasto tym mniejsza dbałość o jakość przestrzeni. Dlatego zaskoczeniem może być, że w Hiszpanii nawet w najmniejszych miejscowościach kultura zagospodarowania jest… znacznie wyższa niż w największych miastach Polski. Oto kilka przykładów.

La Seu d’Urgell (12,5 tys mieszkańców)

Hiszpania, Krzysztof Wiśniewski

La Seu d’Urgell, Career de Sant Ot.

Szeroka ulica została zagospodarowana na aleję gęsto nasadzonych platanów. W efekcie powstała przestrzeń nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale przede wszystkim dająca cień i chłód podczas panujących tu upałów. Nawierzchnia wykonana została z gładkiego betonu, po którym dzieci (i nie tylko) chętnie jeżdżą na rolkach czy hulajnogach. Drzewa umieszczone zostały w płytkich kanałach, które umożliwiają ich łatwe nawadnianie. Ponieważ do ruchu samochodów przeznaczono tylko po jednym pasie w każdą stronę zostało jeszcze dużo miejsca na (płatne) miejsca parkingowe. Ciężarówki mają zakaz poruszania się okolicznymi ulicami poza wyznaczonymi godzinami.

Berga (16,5 tys mieszkańców)

Berga, Krzysztof Wiśniewski

Berga, Passeig de la Pau

Tu także szeroka ulica zagospodarowana została na skwery z fontanną i placem zabaw. Mimo, iż jest to jedna z głównych ulic miasta również tu pozostawiono tylko po jednym pasie ruchu dla samochodów (oraz płatne miejsca parkingowe).

Banyoles (19,5 tys mieszkańców)

Krzysztof Wiśniewski

Banyoles, Passeig Darder

Ulica ciągnąca się wzdłuż jeziora jest jednokierunkowa naprzemiennie w różnych kierunkach, co sprawia, że nie jest wykorzystywana jako tranzytowy skrót. Wzdłuż niej wykonana jest asfaltowa droga rowerowa oraz szeroki ciąg pieszy z półprzepuszczalnej nawierzchni. Ławki wykonano z kamienia naturalnego.

Krzysztof Wisniewski

Banyoles, Passeig M. L. Constans

Drogi rowerowe znajdują się w całym miasteczku. W wielu miejscach zdecydowano się na rozdzielenie drogi rowerowej i chodnika szpalerem drzew, co rozdziela funkcjonalnie te dwie przestrzenie oraz daje tak potrzebny cień.

Krzysztof Wiśniewski

Banyoles

W obrębie skrzyżowań i przy przejściach dla pieszych nie lokuje się parkingów samochodowych, aby nie ograniczać widoczności. Tą przestrzeń wykorzystano jednak na… parking rowerowy. Natomiast tam, gdzie miejsca jest mniej można ustawić takie, składane  stojaki rowerowe:

krzysztof wisniewski

Banyoles

Mieres (333 mieszkańców)

Krzysztof Wisniewski

Mieres

To nie pomyłka. W tej miejscowości mieszkają na stałe 333 osoby. Cudowna średniowieczna wioska leży poza utartymi szlakami, nie jest też więc licznie odwiedzana przez turystów (przez dwie godziny nie spotkałem tam ani jednej osoby). A mimo to główny plac wyłożony jest eleganckim kamieniem naturalnym, wszędzie są ławki, kosze na śmieci, zieleń. Na zdjęciu widać także estetyczne ograniczniki uniemożliwiające wjazd samochodów w zacienioną strefę pieszą oraz kran z pitną wodą.

Krzysztof Wisniewski

Mieres

Nawierzchnia betonowa „przetykana” pasami z kamienia naturalnego. Niedroga, za to dużo wygodniejsza i bardziej estetyczna mogłaby być świetną alternatywą dla powszechnej w Polsce kostki brukowej.

Podsumowując, na katalońskiej prowincji czułem dużo większą staranność o jakość i wygodę przestrzeni publicznych, niż w Polsce. Szpalery drzew znajdują się prawie przy każdej miejskiej ulicy dając cień i miłe wrażenia widokowe. Nawierzchnie chodników są dużo wygodniejsze. Miejsca parkingowe lokowane są tak, żeby nie utrudniać ruchu pieszego – przede wszystkim równolegle, zawsze na jezdni a nie na chodniku. W większości przypadków czułem się w tych przestrzeniach pożądanym gościem i spędzałem więcej czasu, niż pierwotnie założyłem. Życzyłbym sobie więcej takiej wrażliwości przy tworzeniu przestrzeni w naszym kraju.

Autor:
Krzysztof Wiśniewski

Reklamy