Referendum ws. JOW staje się faktem!

Dziś Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała komunikat o zarządzeniu referendum. Jest to oficjalne potwierdzenie tego, że już 6. września tego roku będziemy mogli zadecydować o zmianie ordynacji wyborczej w Polsce.

Dlaczego uważam, że to jest ważne?

Pisałem już na ten temat w tym wpisie, przypomnę jednak najważniejsze argumenty za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych:

1. Przejrzystość wyborów – wygrywają Ci na których głosujemy a nie Ci, których do władzy doprowadzają skomplikowane mechanizmy partyjne.

2. Łatwiej rozliczać reprezentantów z ich pracy. Pojedynczy reprezentant małego okręgu nie może pozostać anonimowy ani rozmyć odpowiedzialności na innych. Na nim skupiają się oczekiwania lokalnej społeczności i jeśli im nie podoła – raczej nie wygra kolejnych wyborów.

3. Sprzyja promowaniu społeczników a nie karierowiczów. Partie wystawiając kandydata do okręgów jednomandatowych będą musiały się liczyć z konkurencją osób zasłużonych dla lokalnej społeczności i przez nią rozpoznawanych. Będą więc starały się mieć takie właśnie osoby na listach.

4. Zwiększa związek między obywatelami a ich przedstawicielami i stymuluje większą aktywność obywatelską.

5. Najbogatsze kraje świata stosują praktykę jednomandatowych okręgów wyborczych – obowiązuje ona aż w sześciu krajach grupy G7.

To tylko część argumentów przemawiających za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych. Bez względu na to, czy Cię one przekonują czy nie zachęcam Cię już teraz do wzięcia udziału w wrześniowym referendum i wyrażenia swojego zdania. Korzystajmy z możliwości zabierania głosu w ważnych dla Polski sprawach.

Zarządzenie Państwowej Komisji Wyborczej można znaleźć tutaj.

Autor:
Krzysztof Wiśniewski

Reklamy